Boru tipi havalı yataklar

Boru tipi havalı yatak

Boru tipi havalı yatak sabit (hareketsiz) yatan hastalarda yatak yarası oluşmaması için özel üretilmiş havalı yatak sistemleridir. Asıl amaç hastanın ağırlık merkezlerini değiştirerek kan dolaşımını artırmak, vücudun rahatlaması, hastanın altına oksijen hava girmesi ve en önemlisi hastada yatak yarası oluşmamasını engelleyerek hastayı iyileştirmek asıl amaçlardandır.

Boru tipi havalı yatağı kimler kullanmalıdır

Hasta karyolasında sabit yatan hastaların boru tipi havalı yatak kullanması gerekmektedir. Hasta bakıcı olmadan hasta kendi kendine hareket edemiyorsa havalı yatak kullanması zorundasınız. Havalı yatak kullanımı ihmal edilirse hastada sorunlar artmaya devam eder. Havalı yatak kullanarak hastanın konforu ve oluşabilecek yatak yaralarını engellemiş oluruz.  Havalı yatak kullanılmazsa, deri altında yatak yarı oluşumu başlar. Havalı yatak kullanılmadığı için ekstra bakım tedavi giderleri çıkmaktadır. Sabit yatan hastalar muhakkak halı yatak kullanmalıdır.

Havalı yatak seçerken dikkat edilmesi gerekenler

Piyasada çok ucuz fiyatlara havalı yataklarda var, yüksek fiyatlı yataklarda var, hangi havalı yatak daha sağlıklı çalışır ve fayda sağlar gibi sorulara cevap vermeye çalışalım. Çok ucuz havalı yataklarda üretim hatası, malzeme kalitesinin düşüklüğü ve hava pompasında sorunlar olduğunu tespit ettik. Bin liralık yatakla iki bin liralık yatak arasında ciddi kalite farkı var. Ürünün ilk bakılacağı fiyatı değildir. Güvenli bir yerden ürünü almak ve ürün kalitesi işlevi iyi olduğundan emin olmak çok önemlidir. Çok pahalı yatakta kaliteli ve işlevsel olmayabilir. Güvenilir bir uzmandan bilgi almanız isabetli olacaktır.

Havalı yatak seçerken hangi özellikler önemlidir değinmeye çalışalım

Havalı yatak borusunun kalınlığı 11- 12 cm olması önemlidir.  Piyasada 5-8 cm kalınlığın da havalı yataklar var. En az  11-12 cm kalınlığında olması önerilir. Sebebine gelecek olursak hasta havalı yatağa yattığında 5 cm kadar havalı yatağı çökertmektedir. Kalınlık 5 cm olursa hasta 5 cm yi çökertmiş olur. Havalı yataktan ince havalı yataklardan verim almak mümkün değildir. 12 cm olduğunda hasta da 5 cm havalı yatağı çökertti dersek geriye 7 cm kalır. 7 cm de hasta için yeterlidir. 7 cm de havalı yatak görevini işlevini yerine getirecektir.

Kumaş, hortum hava pompası ve satış sonrası teknik servis hizmeti dikkat edilmesi gerekenlerdendir.

Kumaş kalitesi zayıf olan havalı yatak ucuz havalı yataklardır. Kumaşın kolay yırtılması ve delinmesi  gibi sorunlar çıkmaktadır. Kalitesiz satılan ürünün teknik servisi olmayacaktır.

Hortum kalitesi: Borularda ki hava geçişleri hortumla saplanmaktadır. Hortumlar kaliteli ve borulara sıkı geçmelidir. Hortum kalitesi düşük olan havalı yatak da ucuz havalı yataklardır.

Havalı yatak motoru: Havalı yatak motoru sessiz çalışmalı ve yüksek kalite üretilmiş olmalıdır. Ayrıca havalı yatağın borularına yeterli basınlı havayı göndermelidir

Havalı yataklar hakkında bilgi için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Bir yorum ekleyin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir